Serdecznie zapraszamy Was na nasze czwartki z filozofią! Jako jeden z organizatorów Konkursu Filozoficznego, Stowarzyszenie prowadzi spotkania filozoficzne dla młodzieży. Spotkania odbywają się w roku szkolnym, zazwyczaj raz w miesiącu w czwartek. Tematyka jest różnorodna, zależy od aktualnych zainteresowań oraz pasji prowadzących, chociaż jesteśmy też otwarci na Wasze pomysły i sugestie :). Poniżej możecie zapoznać się z tematami i krótkim opisem minionych wydarzeń.
#15 Przyjaźń i jej rola w życiu człowieka
Spotkanie odbyło się 30 stycznia 2020 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Hubert Możdżeń.
Przyjaźń towarzyszy człowiekowi od zawsze. Czy potrzebujemy kogoś bliskiego? Czy osoba, z którą się przyjaźnię jest warta mojego zaangażowania? Czy istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną? Powyższe pytania oraz wiele innych związanych z przyjaźnią rodzą się w naszych umysłach, gdy obcy człowiek staje się powiernikiem, pomocnikiem i bliskim. Dlaczego tak się dzieje i kiedy przekroczona zostaje granica między znajomością z kimś a byciem w przyjacielskich relacjach?
#14 Złe emocje?
Spotkanie odbyło się 28 listopada 2019 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Jaką rolę pełnią emocje i uczucia w życiu człowieka? Jaka jest różnica między kontrolą a kierowaniem uczuciami? Czy mogą istnieć złe uczucia i czy możemy się za nie obwiniać?
#13 Sens kobiecości, sens męskości
Spotkanie odbyło się 14 marca 2019 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Jakie jest znaczenie pojęć kobiecości i męskości?
#12 Samotność pośród zgiełku. Od pustelnika do celebryty
Spotkanie odbyło się 24 stycznia 2019 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Jak przejawia się samotność we współczesnym świecie? Czy można być samotnym w tłumie? Co to znaczy być samym a co znaczy być samotnym?
#11 Wolność i zniewolenie
Spotkanie odbyło się 13 grudnia 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Co to znaczy być wolnym? Czym jest wolność? Jaka jest różnica pomiędzy wolnością „od” i wolnością „do”? Na czym polega wolność wewnętrzna a na czym wolność zewnętrzna? Jakie są czynniki i konsekwencje zniewolenia człowieka? Jaką drogę obrać w stronę pogłębiania naszej wolności?
#10 Filozofia w obronie zdrowego rozsądku
Spotkanie odbyło się 15 listopada 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Artur Kosecki.
Czy istnieje świat rzeczywisty, który jest niezależny od nas? Jeśli człowiek zniknąłby z powierzchni Ziemi, to czy zmieniłby się bieg świata? Czy przekonanie o tym, że istnieje świat zewnętrzny jest przekonaniem oczywistym i zgodnym ze zdrowym rozsądkiem?
#9 Blaski i cienie miłości: od euforii do obowiązku
Spotkanie odbyło się 25 października 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Jakie są różnorodne postacie miłości? Jakie są najbardziej dominujące stereotypy na temat miłości? Poza próbą odpowiedzi na te pytania, porozmawialiśmy również o budowaniu relacji międzyludzkich, w tym o wzorcach i koncepcjach, które mogą szkodliwie wpływać na nasze związki z innymi ludźmi.
#8 Egzystencjalizm współcześnie
Spotkanie odbyło się 11 kwietnia 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Marek Pawłowski.
Czy w obecnych czasach możemy się czegokolwiek nauczyć od dwudziestowiecznych francuskich egzystencjalistów? Czy egzystencjalistyczna filozofia człowieka jest wciąż aktualna?
#7 O ewolucji umysłu
Spotkanie odbyło się 7 marca 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Artur Kosecki.
Czy nasze życie mentalne (przekonania, pragnienia i emocje) można opisywać w kategoriach przystosowania do środowiska? Istnieją zwolennicy poglądu o wyjątkowym statusie człowieka. Ich zdaniem nad umysłem ludzkim powinno się prowadzić refleksję wyłącznie humanistyczno-kulturową, ale co jeśli sama kultura i tworzące ją umysły podlegają mechanizmom ewolucji?
Więcej informacji o ewolucji umysłu i koncepcji Daniela Dennetta znajdziesz tutaj.
#6 O tajemniczości problemu psychofizycznego
Spotkanie odbyło się 21 lutego 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Artur Kosecki.
Od lat filozofowie i naukowcy próbują rozwiązać problem psychofizyczny, czyli odpowiedzieć na pytanie, jak nasz umysł łączy się z ciałem. Jednak większość dyskusji jest bezowocna, więc może nie jesteśmy w stanie rozwiązać tej zagadki?
Więcej informacji o problemie psychofizycznym znajdziesz tutaj.
#5 Wzlot i upadek człowieka
Spotkanie odbyło się 10 stycznia 2018 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Jaki może być wpływ życiowych doświadczeń na postawę jednostki? Jakie znaczenie ma interpretacja wydarzeń dla rozwoju człowieka? Jak stać się gospodarzem własnego życia?
#4 Zło w nas i wokół nas
Spotkanie odbyło się 14 listopada 2017 w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Czym jest zło i doświadczenia zła? Jaki jest wpływ złych doświadczeń na człowieka. Kiedy możemy mówić, że dany czyn jest zły? Czy można o kimś mówić, że jest złym człowiekiem?
#3 Jak to jest być świadomym?
Spotkanie odbyło się 11 kwietnia 2017 w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Artur Kosecki.
Możemy wyróżnić dwa główne zagadnienia podejmowane na gruncie filozofii umysłu: (1) „trudny” problem związany ze świadomością oraz (2) problem psychofizyczny. Warsztaty miały na celu przybliżenie powyższej problematyki i wskazanie na to, że są one ze sobą ściśle powiązane.
Więcej informacji o problemie świadomości znajdziesz tutaj.
#2 Eksperymenty myślowe w filozofii
Spotkanie odbyło się 14 marca 2017 roku w księgarni FiKa w Szczecinie oraz 16 marca 2017 roku w Gimnazjum nr 9 w Szczecinie. Prowadzący: Marek Pawłowski.
Eksperymenty myślowe są nazywane dźwigniami naszej wyobraźni, pompą intuicji. Używa się ich jako narzędzi krytycznych, ale mają one też za zadanie rozjaśnić nam naszą wiedzę o świecie, a w pewnych przypadkach również zmienić nasze rozumienie nas samych.
Więcej informacji o eksperymentach myślowych znajdziesz tutaj.
#1 Wolny znaczy świadomy?
Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2017 roku w księgarni FiKa w Szczecinie. Prowadzący: Paweł Kołodziński.
Co to znaczy być wolnym we współczesnym świecie i jak zachować wolność umysłu w obliczu konsumpcjonizmu i konformizmu? Czy wolny znaczy świadomy?
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tutaj.