Zapraszamy na spotkania „FiKa filozofuje”. 

Filozofia dla dzieci?

Czy filozofia, która często kojarzy się z rozważaniami oderwanymi od rzeczywistości i niezrozumiałymi dla przeciętnego dorosłego, może być przystępna i ciekawa dla dziecka? Jak najbardziej! Już kilkadziesiąt lat temu Matthew Lipman opracował metodę P4C (Philosophy for Children – Filozofia dla Dzieci), wychodząc z założenia, że dzieci już od najmłodszych lat posiadają zdolność myślenia abstrakcyjnego. Oczywiście filozofowanie z dziećmi nie będzie polegało na akademickiej analizie dzieł filozoficznych, ale na dialogu i refleksyjnej zabawie. Podczas wspólnego rozważania zagadnień i problemów filozoficznych w dzieciach kształtują się przede wszystkim praktyczne umiejętności takie jak samodzielne i krytyczne myślenie:

Filozofowanie z dziećmi można nazwać sztuką opowiadania świata – punktem wyjścia rozważań są bowiem opowieści i bajki. Analizowanie bajek poprzez dialog i zabawę pozwala przyswajać wiedzę, uczy prawidłowego wnioskowania, kształci umiejętności wypowiadania się, uświadamiania sobie własnego zdania i uzasadniania go./ FiKa.Szczecin

filozofia dla dzieciSpotkania FiKa filozofuje

Od września 2016 roku w kluboksięgarni FiKa w Szczecinie odbywają się spotkania dla dzieci poświęcone filozofii. Uczestnicy mogą zastanowić się nad zagadnieniami takimi jak: istnienie świata, kategoria prawdy, dobra i piękna, rola uczuć, rola zmysłów w procesach poznawczych człowieka. Bodźcem do dyskusji są Bajki filozoficzne Michela Piquemala wydawnictwa Muchomor. Zajęcia prowadzi Katarzyna Ciarcińska.


Miejsce:
kluboksięgarnia FiKa, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Wały Chrobrego 3, 70-500 Szczecin

Termin: raz w miesiącu, niedziela o godzinie 11:00

 wstęp bezpłatny, bez zapisów, dla dzieci od 7 lat

Więcej informacji o spotkaniach na: FiKa.Szczecin.

Terminy najbliższych spotkań możecie znaleźć na Facebooku FiKi oraz na stronie Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedin