Serdecznie zapraszamy na tegoroczne spotkania z Generatorem Myśli Filozoficznej. W tym sezonie wszystkie wydarzenia organizowane są we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu (o godzinie 18) w ProMediach. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną, zapisy na spotkanie możliwe bezpośrednio w filii nr 54 lub telefonicznie: 91 506 50 56.

25 listopada – Paweł Kołodziński, „Czy człowiek jest wolny?”

Odpowiedź na to pytanie nie może być sprowadzona do potwierdzenia czy zaprzeczenia. Okazuje się, że jest wiele obszarów zniewolenia i wolności. Należy też rozróżnić wolność wewnętrzną i zewnętrzną. Wreszcie: między wolnością a swobodą (swawolą) jest wielka różnica.

2 grudnia – Hubert Możdżeń, „Filozofia w pedagogice”

Jak bardzo filozofia i myślenie filozoficzne mogą pomóc w zrozumieniu sensu pedagogiki jako nauki o wychowaniu i edukowaniu dzieci i młodzieży? Spotkanie w formie dyskusji.

27 stycznia – Paweł Kołodziński, „Od Innego do Bliźniego”

Problem ludzi odmiennych i dziwnych według nas jest bardzo aktualny. Strach i niechęć prowadzą do obojętności na los innych osób, a często do podłości. Zatem warto przejść drogę, która pomoże zmienić postrzeganie Innych jako Obcych.

17 lutego – Hubert Możdżeń, „Pedagogiczny sens filozofii”

Niejako druga część/kontynuacja grudniowego spotkania. Podczas tej dyskusji będziemy starali się znaleźć sens wychowawczy filozofii. Czy jest możliwe wykorzystanie refleksji filozoficznej (niekiedy jej jałowości i nieprzydatności) w formie wychowawczej? Drugą kwestią jest, czy wychowanie idące w parze z filozoficznym spojrzeniem na świat jest możliwe oraz czy warto wychowywać do/ku mądrości?

31 marca – Paweł Kołodziński, „Meandry miłości”

Słowo miłość jest wieloznaczne tak bardzo, że rodzi nieporozumienia i konflikty. Chcemy przyjrzeć się jej różnym formom – od biologicznego popędu i stadnych instynktów do poświęcenia i budowania swojej doskonałości.

21 kwietnia – Hubert Możdżeń, „Sens zmartwychwstania”

Z punktu widzenia religii, zmartwychwstanie dotyczy przywrócenia do życia osoby zmarłej. Czy jednak zmartwychwstanie może posiadać więcej niż jeden sens i odniesienie? Spotkanie w formie dyskusji.

26 maja  – Paweł Kołodziński, „Być gospodarzem własnego życia”

Ludzie wierzą w Fatum albo też sądzą, że są kowalami swojego losu. Proponuję przyglądanie się rozwojowi człowieka jako stawaniu się w czasie. Chodzi o to, by doświadczenia życia wykorzystać do pracy nad sobą, aby nie być nieświadomie kształtowanym przez wydarzenia.

Minione wydarzenia:
Spotkania filozoficzne 2021/2022 w ProMediach w Szczecinie
Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.