Księgarnia dla dzieci „FiKa” filozofuje, bo filozofować można już od najmłodszych lat. Dzieci są ciekawe świata, uwielbiają poznawać nowe rzeczy i zadawać pytania.

Refleksja nad fundamentalnymi pytaniami, na przykład, jaki jest sens naszego życia lub czym jest prawda, ale też nad praktycznymi problemami życia codziennego, jak doświadczenie niesprawiedliwości, to wszystko dociekania filozoficzne, które spokojnie można prowadzić już z kilkuletnim dzieckiem. Filozofowanie pomoże dzieciom rozwinąć zdolności logicznego myślenia i argumentacji a także nieszablonowego spojrzenia na świat z wielu perspektyw. Punktem wyjścia większości spotkań są Bajki filozoficzne wydawnictwa Muchomor. Wszystkie wydarzenia „FiKa filozofuje” prowadzi członkini naszego Stowarzyszenia, Katarzyna Ciarcińska. Współorganizatorem i gospodarzem spotkań jest księgarnia kameralna FiKa, którą znajdziecie w samym centrum Szczecina przy al. Jana Pawła II 8. Poniżej kalendarium najbliższych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy!

8 lutego 2020 – FiKa filozofuje. O braku obojętności

W naszym życiu spotykają nas chwile dobre, miłe, radosne. Ale nie tylko. Czasami widzimy, że rzeczywistość różni się od tej, jaką być powinna. Widzimy, że komuś dzieje się krzywda, ktoś jest nieszczęśliwy, a ktoś nie potrafi czynić dobra. Czy umiemy powiedzieć „nie” – kiedy widzimy, że dzieje się coś niedobrego? Czy potrafimy w sobie znaleźć odwagę do tego, by naprawiać rzeczywistość? Co nas może nauczyć odwagi i dać nam siłę? Czy pocieszenia i recepty na życie udzielą nam filozofowie?

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

7 marca 2020 – FiKa filozofuje. Bądź jak baba

Hej chłopaki i dziewczyny! Ile razy mówiono wam, żeby nie mazać się, jak baba? Że biegacie, jak baba? Że baby z was, bo coś? Otóż zagrajcie na nosie tym wszystkim niemądrym osobom, które najwyraźniej nie wiedzą, co mówią i dowiedzcie się co nieco o wielu wspaniałych kobietach tworzących wielkie rzeczy – dawniej i dziś. Czerpcie z nich przykład pełnymi garściami i … bądźcie jak baby!

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

4 kwietnia 2020 – FiKa filozofuje. Podrap smoka

Bywa, że to co narasta na zewnątrz staje się źródłem kłopotów, ułudy i pomyłek. Jak pod pozorami odnaleźć prawdę? Przyczynkiem do dyskusji oraz zabawy w drapanie smoka będzie postać Eustachego Klarencjusza Scrubba z Drugiego tomu Opowieści z Narnii – „Podróż Wędrowca do świtu”.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

9 maja 2020 – FiKa filozofuje. Siła i moc słów

Jak dokonać czegoś za pomocą słowa? Czy powiedzieć coś to to samo, co zrobić coś? Czy słowa mają moc tworzenia albo niszczenia? Skąd wypływa nasz lęk przed słowem, przyrzekanie na słowo honoru, trzymanie kogoś za słowo i mówienie, że słowo jest cenniejsze od pieniędzy?

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

20 czerwca 2002 – FiKa filozofuje. Nowa nadzieja

Dawno dawno temu, w odległej Galaktyce znękanej przez okrutne Imperium pojawił się promień nadziei, który miał tę Galaktykę odmienić. Każdy z nas dochodzi w życiu do takiego punktu, że potrzebuje na nowo zmierzyć się ze swoimi lękami, na nowo odpowiedzieć sobie na stare pytania, odnaleźć nowe rozwiązanie starych problemów. Podczas czerwcowego spotkania Fika Filozofuje poruszymy temat poszukiwania nadziei, wychodzenia poza schematy i przyzwyczajenia, które pozwolą nam pełniej i głębiej czerpać z doświadczeń życiowych. Zastanowimy się, czy nowa nadzieja naprawdę jest nowa, czy też może pojawia się przed nami ta sama nadzieją, z którą już kiedyś mieliśmy do czynienia, tyle, że zmieniona przez doświadczenia i przemyślenia i przez nas samych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Uwaga: koszt uczestnictwa w spotkaniach wynosi 20 zł (w cenie jest herbatka lub „kakałko”).

FiKa filozofuje
Filozofia dla dzieci, czyli FiKa filozofuje
Filozofia dla dzieci, czyli FiKa filozofuje!
Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.