Zapraszamy serdecznie na spotkania filozoficzne ONLINE „Czyta się online. Fika filozofuje” dla najmłodszych (i nie tylko) organizowane przez naszą zaprzyjaźnioną księgarnię kameralną FiKa. O filozofii i literaturze rozmawiają Katarzyna Ciarcińska i Małgorzata Narożna.

Spotkania „Czyta się online. Fika filozofuje” są transmitowane na kanale YouTube księgarni FiKa (o tutaj właśnie), ale jeśli nie uda Wam się śledzić dyskusji na żywo, to nic straconego, bo wszystkie nagrane filmy są dostępne na kanale FiKa FiKa do ponownego obejrzenia!

A oto jak prezentuje się ramówka tematyczna na ten rok (od października do końca grudnia 2020):

1. Dzień dziewczynek – 13.10.2020 (wtorek)

Z okazji Dnia Dziewczynek porozmawiamy – rzecz jasna! – o dziewczynkach i kobietach. Pamiętając, że w przeszłości zabraniano kobietom dostępu do wielu cennych i fascynujących sfer życia, opowiemy o tym, jak kobiety radziły sobie w przeszłości, aby rozpoznano ich wartość. Dziś wszyscy wiemy, że ich talenty i pomysły mają moc zmieniania świata! Wymyślają wciąż nowe wynalazki, piszą programy komputerowe, tworzą dzieła sztuki, odkrywają świat z entuzjazmem i pasją, która nas zachwyca i rozbudza wyobraźnię.

2. O mądrości – 17.10.2020 (sobota)

Opowiemy o zdobywaniu mądrości jako o pewnym procesie. Mądrości nie da się nauczyć – można ją tylko zdobywać, a trwa to całe nasze życie. Tylko rozwijając się, zdobywając nowe doświadczenia mamy szansę ten cenny skarb odkryć i z niego zaczerpnąć.

3. Starość. Jak ją docenić i pokochać – 20.10.2020 (wtorek)

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora porozmawiamy o starości. Żyjemy w świecie opętanym kultem młodości. Nie wypada być starym, nie wolno pokazywać zmarszczek, siwizny, braku formy. Cały czas spięci, napięci, naciągnięci gonimy za idealnym wygładzonym, wyprasowanym, podkolorowanym wizerunkiem. Tylko… w imię czego? Czy wieczna młodość naprawdę jest dobra? Czy możemy pozwolić sobie na miękkość, łagodność i uważność wobec samych siebie i upływu czasu? Jak docenić tych, których zmienia upływający czas i podziękować im za to, że z nami są?

4. Jak nas widzą, tak nas piszą, czyli jak nas postrzegają inni – 22.10 (czwartek)

Wszyscy zasługujemy na to, by dostrzeżono nasze najlepsze cechy, talenty i zdolności. Jednak czasami inni ludzie dostrzegają w nas jedynie to, czego się wstydzimy, wytykają nam nasze słabości i krytykują nasze poczynania. Zastanowimy się nad tym, czy i do jakiego stopnia powinniśmy brać sobie do serca opinie innych ludzi na nasz temat, jak przekonać innych o naszej wartości.

5. Siła i moc słów – 24.10 (sobota)

Jak dokonać czegoś za pomocą słowa? Czy powiedzieć coś to to samo, co zrobić coś? Czy słowa mają moc tworzenia albo niszczenia? Skąd wypływa nasz lęk przed słowem, przyrzekanie na słowo honoru, trzymanie kogoś za słowo i mówienie, że słowo cenniejsze od pieniędzy?

6. O braku obojętności – 27.10 (wtorek)

W naszym życiu spotykają nas chwile dobre, miłe, radosne. Ale nie tylko. Czasami widzimy, że rzeczywistość różni się od tej, jaką być powinna. Widzimy, że komuś dzieje się krzywda, ktoś jest nieszczęśliwy, a ktoś nie potrafi czynić dobra.
Czy umiemy powiedzieć nie – kiedy widzimy, że dzieje się coś niedobrego? Czy potrafimy w sobie znaleźć odwagę do tego, by naprawiać rzeczywistość? Co nas może nauczyć odwagi i dać nam siłę? Czy pocieszenia i recepty na życie udzielą nam filozofowie.

7. Manipulacja – 29.10 (czwartek)

Manipulacja jest dziś wszędzie, w reklamie, polityce, telewizji, gazetach i na ulicy. Ciężko jej uniknąć i łatwo jej się poddać. Jak rozpoznać metody manipulacji i jak się im nie poddawać? Jak rozpoznać intencje manipulatora? O tym dyskutować będziemy podczas naszego spotkania

8. Przemijanie – 31.10 (sobota)

Czas płynie nieubłaganie, a wraz z upływem czasu w naszym życiu następują różne zmiany – nie zawsze miłe czy przyjemne. Wszyscy chcemy cieszyć się tym, co dobre, zatrzymać czas na najradośniejszych momentach naszego życia. Niestety, jest to niemożliwe. Jak radzić sobie z przemijaniem, tym, że nasi bliscy starzeją się, chorują i odchodzą? Jak wpisać przemijanie w zmieniające się pory roku, zapełnianie pustki po bliskich nowymi osobami, które pojawią się w naszym życiu?

9. Po co nam te wszystkie zmysły? – 3.11 (wtorek)

Dzięki naszym zmysłom zdobywamy informacje i widzę dotyczącą naszego świata. Czy zawsze możemy ufać naszym zmysłom? Co się dzieje, kiedy wzrok, słuch, smak i dotyk nas zawodzą? Czy ma to wpływ na to, jaki obraz świata buduje się w naszych umysłach? A co, jeśli wszystko co wydaje nam się prawdziwe, jest iluzją rodem z filmu Matrix

10. Filozofia jako sztuka opowiadania bajek – 5.11 (czwartek)

Bajka to nie jest prosta historia bez dna i celu. Z bajek możemy pełnymi garściami czerpać mądrość i wiedzę. W przeszłości bajki miały funkcję edukacyjną i wychowawczą, a zanim ludzie nauczyli się posługiwać pismem, opowiadali sobie różne opowieści.

11. Dzień młodzieży – 10.11 (wtorek)

Z okazji Dnia Młodzieży opowiemy sobie o tym szczególnym stanie – gdzieś pomiędzy dzieciństwem a dorosłością.
Gorzka czekolada.

12. O odpowiedzialności wobec świata – 12.11 (czwartek)

Żyjemy w świecie złożonym z wielu światów pomniejszych – rozmaitych ekosystemów będących domem dla miliardów gatunków istnień. Z niektórymi mamy bezpośrednio do czynienia, inne dopiero przyjdzie nam odkryć – np. mieszkańców oceanicznych głębi, czy podziemnych jaskiń. Choć światy te zdają się być oddzielone od siebie (najczęściej murem naszej niewiedzy), to działają jak elementy jednego organizmu – naszej planety. Równowaga w jakiej wszystkie te mikro i makro światy pozostają, jest wypadkową powiązanych ze sobą sił. Zmieniając choćby najmniejszy z elementów tej kunsztownej układanki ryzykujemy niespodziewane zmiany na własnym podwórku, których skutki mogą wiele kosztować zarówno nas samych jak i przyszłe pokolenia.

13. Tolerancja – 17.11 (wtorek)

Podczas tego spotkania rozmawiać będziemy o sztuce współistnienia różnorodności. O wspólnocie, którą tworzą niejednakowe osoby, o umiejętności czerpania tego, co w nasz najlepsze dla wspólnego dobra.

14. Światowy dzień filozofii – 19.11 (czwartek)

Czy często zdarza Wam się słyszeć uwagi „Znowu filozofujesz?”, „To żadna filozofia”, „Nie filozofuj!” Wszystkie nawiązują do filozofii, kreśląc jej obraz w nader tajemniczy sposób – czym jest filozofia? Czy to jakaś wiedza tajemna i niezwykle trudna, a może sztuka marudzenia, negowania i mądrzenia się? Podczas spotkania „Co to jest filozofia, po co jest i jak to się je?” zastanowimy się nad tym, czym właściwie jest filozofia, jaką pełni rolę w naszym życiu i do czego jest nam niezbędna ?

15. Międzynarodowy dzień praw dziecka – 24.11 (wtorek)

Prawa dziecka. Dzieci. Mali ludzie. Dzieciństwo kształtuje to, jak wyglądać będzie dorosłość, dorośli wpływają na to, jak wygląda dzieciństwo kolejnych pokoleń. Współzależność ta jest bardzo ważna. Na dorosłych spoczywa ogromna odpowiedzialność za dobro, szczęście i rozwój dzieci

16. Bohaterstwo – 26.11 (czwartek)

Zastanowimy się nad różnymi formami bohaterstwa, nad tym, czy bohaterowie odczuwają strach i czy zawsze noszą peleryny.Dyskusję rozpoczniemy opowieścią „Herakles i hydra lernejska” – Bajki filozoficzne. Świat mitologii – wyd. Muchomor.

17. Zachłanność – 28.11 (sobota)

Bywa, że nadmiar dóbr, które narastają wokół nas staje się źródłem kłopotów, ułudy i pomyłek. Jak pod pozorami odnaleźć prawdę? Przyczynkiem do dyskusji będzie postać Eustachego Klarencjusza Scrubba z Drugiego tomu „Opowieści z Narnii – Podróż Wędrowca do świtu.”

18. Sztuka dzielenia się z innymi – 1.12 (wtorek)

Niektórym ludziom powodzi się lepiej, innym gorzej. Są ludzie zamożni, opływający w dostatki, są też zamożni, którym niczego nie brakuje – gdyż ciężko na to zapracowali, albo życie było dla nich łaskawe. Ale są i tacy, którym los nie sprzyja i z trudem wiążą koniec z końcem. Żyjemy w świecie, w którym każdy człowiek może z dnia na dzień utracić lub zyskać majątek. Jak zapamiętać, że każdemu z nas może kiedyś przydać się pomoc? Jak mądrze udzielać jej potrzebującym?

19. Nowa nadzieja – 3.12 (czwartek)

Poruszymy temat poszukiwania nadziei, wychodzenia poza schematy i przyzwyczajenia, które pozwolą nam pełniej i głębiej czerpać z doświadczeń życiowych. Zastanowimy się, czy nowa nadzieja naprawdę jest nowa, czy też może pojawia się przed nami ta sama nadzieją, z którą już kiedyś mieliśmy do czynienia, tyle, że zmieniona przez doświadczenia i przemyślenia i przez nas samych.

20. Siła spokoju – 5.12 (sobota)

Dzisiejsze czasy charakteryzuje ciągły pęd, bieg i pośpiech. Staramy się zarówno wypełnić nasze obowiązki (które wydają się nieustannie namnażać), pragniemy też rozwijać swoje zainteresowania, talenty i pragnienia. Wciąż czegoś poszukujemy, ciągle do czegoś dążymy. W tym wszystkim zapominamy, że sukces i powodzenie naszych działań zależą od jednej, pozornie prostej – ale za to bardzo ważnej umiejętności: zachowania spokoju w obliczu chaosu i natłoku wydarzeń. Czy współczesny człowiek potrafi odnaleźć w sobie umiejętność zachowania spokoju?

21. Obowiązek i sumienność – 08.12 (wtorek)

Samo słowo „obowiązek” automatycznie kojarzy się nam z czymś uciążliwym, męczącym, być może trudnym i wymagającym wysiłku. Czy sumienne spełnianie wszystkich obowiązków musi być drogą przez mękę? A gdyby tak… być szczęśliwym pełniąc swoje obowiązki? Być może będziemy w stanie zmienić nasze nastawienie do obowiązków i nawet wykonywać je z uśmiechem na twarzy i radością w sercu, jeśli tylko dostrzeżemy, że tak naprawdę wszystko zależy od naszego stanu ducha i nastawienia

22. Emocje – 10.12 (czwartek)

Dlaczego w przeszłości uważano emocje za coś, co należy odłożyć na bok, aby zachować czysty, racjonalny umysł? Dlaczego domenę emocji przypisywano kobietom a rozumu mężczyznom? Tym razem porozmawiamy o emocjach, ich bogatym i skomplikowanym świecie, który nie tylko nas fascynuje ale i wprowadzają sporo zamieszania do naszego życia.

23. Książki – 12.12 (sobota)

Dlaczego warto czytać i kupować dobre książki? Opowiemy o roli, jaką dobra literatura odgrywa w naszym rozwoju osobistym. O tym, że literatura może nieść pocieszenie i pomoc. Punktem wyjścia będzie Tomi Ungerer i jego rozważania o dobrych książkach.

24. Wdzięczność – 15.12 (wtorek)

Wdzięczność za każdą dobrze przeżytą chwilę ma pozytywny wpływ na nasz dobrostan. Jak nauczyć się odczuwać wdzięczność i umiejętność tę pielęgnować?

25. Radość z małych rzeczy – 17.12 (czwartek)

Zbliżający się okres świąteczny wiąże się z konsumpcyjnym szaleństwem. Marzymy o prezentach oraz pragniemy zrobić bliskim przyjemność i obdarować ich podarkami. Czy jednak materialna otoczka świąt nie przysłania nam ich głębszego znaczenia? Podczas ostatniego spotkania zastanowimy się nad zasadnością niektórych naszych pragnień, postaramy się też dowiedzieć, jak czerpać radość z (pozornie) małych rzeczy.

 

Czyta się online. Fika filozofuje!
Facebooktwitterredditpinterestlinkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.